ringtv

Worldwide results

 

A listing of significant fight results from around the globe, updated weekly. (Note: Bouts that take place in Asia on a Monday may be included as Sunday results due to the effects of the International Date Line. Results from BoxRec.)

Latest results:

Oct. 14-20

HEAVYWEIGHTS
Manuel Charr TKO 6 Denis Bakhtov
Johann Duhaupas KO 4 Jarno Rosberg
Krzysztof Zimnoch UD 8 Art Binkowski

CRUISERWEIGHTS
Ruben Angel Mino TKO 4 Nestor Insaurralde
Krzysztof Glowacki TKO 4 Richard Hall

LIGHT HEAVYWEIGHTS
Blake Caparello UD 12 Allan Green
Erik Skoglund UD 12 Lolenga Mock
Dominic Boesel MD 10 Mirko Ricci

SUPER MIDDLEWEIGHTS
Robert Stieglitz UD 12 Isaac Ekpo
    
MIDDLEWEIGHTS
Eamonn O’Kane UD 12 Kerry Hope

JUNIOR MIDDLEWEIGHTS
Jermell Charlo TKO 10 Jose Angel Rodriguez
Torben Keller UD 10 Bradley Pryce
Omar Chavez UD 10 Joachim Alcine

WELTERWEIGHTS
Ceferino Rodriguez TKO 7 Stefano Castellucci
Rafal Jackiewicz UD 8 Michal Zerominski    

JUNIOR WELTERWEIGHTS
Czar Amonsot KO 10 Stevi Ongen Ferdinandus
Roberto Ortiz UD 12 Reyes Sanchez
Patrick Lopez UD 10 Alejandro Heredia
Ruslan Provodnikov TKO 10 Mike Alvarado

LIGHTWEIGHTS
Kirk Goodings UD 10 Paul Truscott
Alejandro Luna TKO 6 Daniel Attah
Juan Diaz UD 10 Juan Santiago

JUNIOR LIGHTWEIGHTS
Masao Nakamura KO 1 Fahsai Sakkreerin
    
FEATHERWEIGHTS
Hisashi Amagasa UD 12 Ryol Li Lee
Matias Rueda TKO 6 Diego Tejerina
Marc McCullough TKO 9 Willie Casey

JUNIOR FEATHERWEIGHTS
Shingo Wake TKO 3 Jhunriel Ramonal
Raul Hirales KO 8 Francisco Leal
Carl Frampton KO 6 Jeremy Parodi

BANTAMWEIGHTS
n/a

JUNIOR BANTAMWEIGHTS
Ivan Morales UD 10 Cesar Javier Gandara
Jamie Conlan TKO 1 Walter Rojas

FLYWEIGHTS
Luis Concepcion KO 10 Carlos Ruben Dario Ruiz

JUNIOR FLYWEIGHTS
Erick Flores TKO 9 Mercedes Concepcion

STRAWWEIGHTS
n/a

 

Oct. 7-13

HEAVYWEIGHTS
Joseph Parker TKO 2 Afa Tatupu
Jason Bergman KO 1 John L. Smith

CRUISERWEIGHTS
n/a

LIGHT HEAVYWEIGHTS
Sean Monaghan TKO 3 Anthony Smith

SUPER MIDDLEWEIGHTS
n/a
    
MIDDLEWEIGHTS
n/a

JUNIOR MIDDLEWEIGHTS
n/a

WELTERWEIGHTS
Jessie Vargas UD 10 Ray Narh
Timothy Bradley SD 12 Juan Manuel Marquez
Vivian Harris SD 10 Danny O’Connor    

JUNIOR WELTERWEIGHTS
Leandro Mendes Pinto TKO 10 Juan Alberto Rios
(F) Alejandra Oliveras TKO 7 Lely Luz Florez

LIGHTWEIGHTS
Stephen Ormond UD 10 Adam Dingsdale
Roy Mukhlis UD 12 Weng Haya
Rod Salka UD 10 Ryan Belasco

JUNIOR LIGHTWEIGHTS
n/a
    
FEATHERWEIGHTS
Juan Carlos Olvera TKO 3 Juan Manuel Valdez
Orlando Salido KO 7 Orlando Cruz
Vasyl Lomachenko KO 4 Jose Ramirez

JUNIOR FEATHERWEIGHTS
Roman Morales UD 10 Roberto Castaneda
Jessie Magdaleno TKO 3 Raul Hidalgo

BANTAMWEIGHTS
Marvin Mabait KO 1 Johnny Garcia
Julio Ceja TKO 10 Juan Jose Montes
Ernesto Saulong SD 10 Alie Laurel

JUNIOR BANTAMWEIGHTS
Srisaket Sor Rungvisai KO 2 Petch Pitigym

FLYWEIGHTS
Nawaphon Por Chokchai KO 3 Wilber Andogan
Juan Alejo KO 2 Erik Ramirez
Iain Butcher KO 1 Gabor Molnar
Juan Carlos Reveco TD 8 Ricardo Nunez

JUNIOR FLYWEIGHTS
n/a

STRAWWEIGHTS
n/a

 

Sept. 30-Oct. 6

HEAVYWEIGHTS
Wladimir Klitschko UD 12 Alexander Povetkin
Ruslan Chagaev UD 12 Jovo Pudar

CRUISERWEIGHTS
Grigory Drozd TKO 11 Mateusz Masternak
Rakhim Chakhkiev KO 10 Giulian Ilie
Tony Conquest UD 10 Wadi Camacho

LIGHT HEAVYWEIGHTS
Nadjib Mohammedi UD 10 Patrick Bois

SUPER MIDDLEWEIGHTS
n/a
    
MIDDLEWEIGHTS
Marat Kulumbegov UD 10 Mikheil Khutsishvili
Marcos Reyes MD 12 Rogelio Medina

JUNIOR MIDDLEWEIGHTS
Stanyslav Skorokhod TKO 5 Igor Fanian
Sasha Yengoyan TKO 4 Frank Horta
Navid Mansouri D 1 Matthew Mallin
Miguel Cotto TKO 3 Delvin Rodriguez

WELTERWEIGHTS
Sadam Ali UD 8 Jay Krupp
Cesar Barrionuevo UD 12 Ramon de la Cruz Sena
Suyon Takayama UD 10 Cobra Suwa
Bethuel Ushona UD 12 Kaizer Mabuza

JUNIOR WELTERWEIGHTS
Michael Perez UD 10 Miguel Zuniga
Viktor Postol UD 12 Ignacio Mendoza
Alberto Mosquera SD 12 Erick Bone
Jose Lopez TKO 4 Miguel Angel Lopez
Ricardo Alvarez TKO 5 Humberto Martinez

LIGHTWEIGHTS
Masayuki Ito TKO 10 Jeffrey Arienza
(F) Erica Anabella Farias UD 10 Mary McGee
Yoshitaka Kato UD 12 Rey Labao
Paulus Moses TKO 7 Leonardo Esteban Gonzalez
Kevin Mitchell TKO 6 Marco Lopez
Terence Crawford UD 10 Andrey Klimov
Sipho Taliwe UD 10 Takalane Dangala

JUNIOR LIGHTWEIGHTS
Jack Asis D 10 Hirohito Fukuhara
Oscar Gonzalez UD 10 Hector Velazquez
Carlos Diaz Ramirez UD 8 Sergio Nunez
    
FEATHERWEIGHTS
Chonlatarn Piriyapinyo TKO 3 Yon Armed
Lee Selby UD 12 Ryan Walsh
Jayson Velez UD 10 Dat Nguyen

JUNIOR FEATHERWEIGHTS
Edgar Monarrez UD 12 Ricardo Proano
Jorge Lara TKO 1 Oscar Ibarra
Scott Quigg D 12 Yoandris Salinas

BANTAMWEIGHTS
Pungluang Sor Singyu KO 3 Zun Rindam
Tepparith Singwancha TKO 5 Chuang Zhu Zhong
Felipe Orucuta TD 5 Javier Gallo

JUNIOR BANTAMWEIGHTS
Matthew Villanueva TKO 8 Daniel Lozano

FLYWEIGHTS
Doctor Ntsele UD 12 Motswaki Moselesele

JUNIOR FLYWEIGHTS
Ramon Garcia Hirales TKO 3 Jose Antonio Jimenez

STRAWWEIGHTS
n/a
 

Sept. 23-29

HEAVYWEIGHTS
n/a

CRUISERWEIGHTS
n/a

LIGHT HEAVYWEIGHTS
Isidro Ranoni Prieto TKO 6 Jorge Olivera
Adonis Stevenson TKO 7 Tavoris Cloud
Eleider Alvarez UD 10 Edison Miranda
Jean Pascal TKO 5 George Blades
Harry Simon UD 12 Geard Ajetovic
Julio Cesar Chavez Jr. UD 10 Bryan Vera

SUPER MIDDLEWEIGHTS
n/a
    
MIDDLEWEIGHTS
David Lemieux UD 8 Marcus Upshaw
Matt Korobov UD 8 Grady Brewer
Paul Mendez TKO 6 Rahman Mustafa Yusubov

JUNIOR MIDDLEWEIGHTS
Marcello Matano W 10 Francesco Di Fiore
Daniel Sandoval UD 8 Richard Gutierrez
Glen Tapia TKO 5 Elco Garcia
Nkululeko Mhlongo TKO 6 Tebogo Malose

WELTERWEIGHTS
Ronald Cruz KO 10 Alberto Morales
Breidis Prescott UD 10 Edinson Garcia
Karim Mayfield KO 8 Christopher Fernandez
Tsiko Mulovhedzi UD 12 Nthuthuko Memela

JUNIOR WELTERWEIGHTS
Selcuk Aydin TKO 4 DeMarcus Corley
Mauricio Herrera UD 8 Miguel Angel Huerta
Humberto Soto UD 12 Mahonri Montes
Ramiro Alcaraz W 8 Antonio Lozada Jr.

LIGHTWEIGHTS
Walter Estrada UD 10 Jose Zuniga
Diego Magdaleno UD 10 Edgar Riovalle

JUNIOR LIGHTWEIGHTS
Devis Boschiero UD 12 Guillaume Frenois
Adrian Estrella TKO 4 Cesar Vazquez
Rendall Munroe W 10 Andy Townend
Jose Felix Jr. KO 1 Joseph Laryea
    
FEATHERWEIGHTS
Jimmy Paypa UD 10 Jason Redondo
Adeilson Dos Santos TKO 2 Marcos Martinez
Josh Warrington UD 10 Ian Bailey
Jonathan Victor Barros KO 2 Isaias Santos Sampaio
Gottlieb Ndokosho KO 4 Feliciano Dario Azuaga

JUNIOR FEATHERWEIGHTS
Edivaldo Ortega TKO 6 Carlos Jacobo
Gavin McDonnell UD 12 Josh Wale

BANTAMWEIGHTS
Karim Guerfi MD 12 Stephane Jamoye
Christian Esquivel TKO 2 Javier Franco

JUNIOR BANTAMWEIGHTS
David Carmona UD 10 Antonio Tostado Garcia

FLYWEIGHTS
n/a

JUNIOR FLYWEIGHTS
Alberto Rossel MD 12 Jose Alfredo Zuniga

STRAWWEIGHTS
n/a

 

Sept. 16-22

HEAVYWEIGHTS
Dereck Chisora TKO 5 Edmund Gerber

CRUISERWEIGHTS
Francisco Antonio Mora TKO 9 Rodrigo Benech
Daniel Bruwer KO 8 Sofiane Sebihi
Danie Venter KO 1 Shawn Cox
Kevin Lerena TKO 2 Ibrahim Labaran

LIGHT HEAVYWEIGHTS
Leon Senior W 10 Dan Woodgate

SUPER MIDDLEWEIGHTS
Samy Anouche W 8 Hugo Kasperski
Zac Dunn KO 2 Mirko Manquecoy
Rocky Fielding TKO 1 Mohammed Akrong
Callum Smith TKO 1 Patrick Mendy
    
MIDDLEWEIGHTS
Les Sherrington UD 12 Shigetaka Yonezawa
Ronny Mittag UD 12 Andrei Abramenka
Max Bursak UD 12 Nick Blackwell
Billy Joe Saunders UD 12 John Ryder
Caleb Truax TKO 4 Cerresso Fort

JUNIOR MIDDLEWEIGHTS
Daniel Dawson UD 12 Alex Bunema
Liam Smith UD 12 Erick Ochieng

WELTERWEIGHTS
Teerachai Kratingdaenggym TKO 1 Randy Suico
Sirimongkol Singmanasak KO 3 Ronnel Esparas
Juan Jose Dias UD 12 Victor Velazquez
Frankie Gavin UD 12 David Barnes

JUNIOR WELTERWEIGHTS
n/a

LIGHTWEIGHTS
Mark Davis UD 10 Carlos Vinan
Stephen Ormond TKO 1 Adam Mate
Fernando Carcamo KO 2 Vicente Escobedo
Abdiel Ramirez TKO 2 Jose Angel Apodaca
Oliver Flores UD 9 Marcos Mojica
Derry Mathews TKO 4 Curtis Woodhouse

JUNIOR LIGHTWEIGHTS
Edgar Puerta SD 10 Guadalupe Rosales
Rene Bestudio UD 10 Jonel Alibio
Mzonke Fana W 12 Takalani Ndlovu
Liam Walsh MD 12 Joe Murray
    
FEATHERWEIGHTS
Robinson Castellanos KO 6 Derrick Wilson

JUNIOR FEATHERWEIGHTS
Lewis Pettitt W 10 Jamie Speight
Wilfredo Vazquez Jr. UD 12 Guillermo Avila
Rafael Vazquez KO 9 Leon Moore

BANTAMWEIGHTS
Tabtimdaeng Na Rachawat UD 12 Alvin Bais
Juan Carlos Sanchez Jr. TKO 7 Darwin Zamora
Alexis Santiago TKO 9 Alex Rangel

JUNIOR BANTAMWEIGHTS
Angelito Merin UD 10 Rene Dacquel
Paul Butler UD 12 Miguel Gonzalez

FLYWEIGHTS
Roman Gonzalez TKO 7 Francisco Rodriguez Jr.
Ardin Diale TKO 5 Jeffrey Cerna

JUNIOR FLYWEIGHTS
Mario Rodriguez SD 10 Odilon Zaleta

STRAWWEIGHTS
Ronelle Ferreras UD 12 Jerson Luzarito

Past results:

Aug. 19, 2013 – Sept. 15, 2013

July 22, 2013 – Aug. 18, 2013

June 17, 2013 – July 21, 2013

May 20, 2013 – June 16, 2013

April 22, 2013 – May 19, 2013

March 18, 2013 – April 21, 2013

Feb. 17, 2013 – March 17, 2013

Jan. 20, 2013 – Feb. 16, 2013

Dec. 23, 2012 – Jan. 19, 2013

 

Around the web

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>