Boxing Schedule

Fighters currently rated by THE RING are linked to their divisions.

Saturday, July 11, 2015

Tampa, Fla. (ESPN)

Keith Thurman (No. 5) vs. Luis Collazo
12 rounds – Welterweight division

Tony Harrison vs. Willie Nelson
10 rounds – Middleweight division

Anthony Peterson vs. Ramesis Gil
10 rounds – Junior welterweight division

Walter Castillo vs. Ammeth Diaz
10 rounds – Junior welterweight division

Edner Cherry vs. Luis Cruz
10 rounds – Lightweight division

Los Angeles (HBO Latino)

Mauricio Herrera (No. 8) vs. Henry Lundy
10 rounds – Junior welterweight division

Michael Perez vs. Luis Sanchez
10 rounds – Lightweight division

Melinda Cooper vs. Carolina Arias
10 rounds – Bantamweight division (for WBO title)

Cebu City, Philippines

Donnie Nietes (C) vs. Francisco Rodriguez (No. 10)
12 rounds – Junior flyweight division (for Guevara’s WBC title)

Manchester, England

Terry Flanagan vs. Jose Zepeda
12 rounds – Lightweight division

Liam Walsh vs. Troy James
12 rounds – Junior lightweight division

Paul Butler vs. Gustavo Molina
10 rounds – Junior bantamweight division

Magdeburg, Germany

Ruslan Chagaev (No. 8) vs. Francesco Pianeta
12 rounds – Heavyweight division

Michael Wallisch vs. Steffan Kretschmann
12 rounds – Heavyweight division

Friday, July 17, 2015

Bethlehem, Penn. (Showtime)

Antoine Douglas vs. Istvan Szili
10 rounds – Middleweight division

Derrick Webster vs. Arif Magomedov
10 rounds – Middleweight division

Jerry Odom vs. Samuel Clarkson
8 rounds – Super middleweight division

Baden-Wurttemberg, Germany

Erkan Teper vs. David Price
12 rounds – Heavyweight division

Mexico

Naoko Shibata vs. Esmeralda Moreno
10 rounds – Junior flyweight division (for Shibata’s IBF title)

Saturday, July 18, 2015

El Paso, Texas (Showtime)

Julio Cesar Chavez Jr. vs. Marcos Reyes
10 rounds – Super middleweight division

McJoe Arroyo (No. 9) vs. Arthur Villanueva (No. 6)
12 rounds – Junior bantameweight division (for IBF title)

El Paso, Texas (CBS)

Carl Frampton (No. 1) vs. Alejandro Gonzalez
12 rounds – Junior featherweight division (for Frampton’s IBF title)

Chris Arreola vs. Fred Kassi
10 rounds – Heavyweight division

Manchester, England

Scott Quigg (No. 3) vs. Kiko Martinez
12 rounds – Junior featherweight division

Darleys Perez vs. Anthony Crolla
12 rounds – Lightweight division (for WBA title)

Sam Eggington vs. Glenn Foot
12 rounds – Welterweight division

Chris Jenkins vs. Tyrone Nurse
12 rounds – Junior welterweight division

Martin Murray vs. TBA
8 rounds – Super middleweight division

Macau (UniMas)

Ik Yang vs. Cesar Cuenca
12 rounds – Junior welterweight division (for IBF title)

Nonito Donaire (No. 4) vs. Anthony Settoul
10 rounds – Junior featherweight division

Germany

Arthur Abraham (No. 2) vs. Robert Stieglitz (No. 5)
12 rounds – super middleweight division (for Abraham’s WBO title)

Las Vegas

Juan Carlos Payano (No. 2) vs. Rau’shee Warren
12 rounds – Bantamweight division (for Payano’s WBA title)

Friday, July 24, 2015

London

Fedor Chudinov (No. 9) vs. Frank Buglioni
12 rounds – Super middleweight division

Kevin Satchell vs. Thomas Masson
12 rounds – Flyweight division

Lee Markham vs. Jamie Cox
10 rounds – Super middleweight division

Lewis Pettitt vs. TBA
10 rounds – Junior featherweight division

Mitchell Smith vs. TBA
10 rounds – Junior lightweight division

South Africa

Ali Funeka vs. Tsiko Mulovhedzi
12 rounds – Welterweight division

Lwandile Sityatha vs. Gideon Buthelezi
12 rounds – Junior bantamweight division

Madrid

Alexander Miskirtchian vs. Ruddy Encarnacion
12 rounds – Featherweight division

Saturday, July 25, 2015

Las Vegas (HBO)

Sergey Kovalev (No. 1, No. 8 P4P) vs. Nadjib Mohammedi (No. 9)
12 rounds – Light heavyweight division (for Kovalev’s WBA, IBF and WBO titles)

Jean Pascal (No. 3) vs. Yunieski Gonzalez
10 rounds – Light heavyweight division

Sullivan Barrera vs. Vasily Lepikhin
10 rounds – Light heavyweight division

Buenos Aires

Yoan Pablo Hernandez (C) vs. Victor Ramirez (No. 7)
12 rounds – Cruiserweight division (for Hernandez’s RING and IBF titles)

Las Vegas (NBC Sports)

Beibut Shumenov vs. BJ Flores
12 rounds – Cruiserweight division

Jordan Shimmell vs. Isiah Thomas
10 rounds – Cruiserweight division

Saturday, Aug. 1, 2015

Brooklyn, N.Y. (ESPN)

Danny Garcia vs. Paulie Malignaggi
12 rounds – Welterweight division

Daniel Jacobs (No. 6) vs. Sergio Mora
12 rounds – Middleweight division

Ievgen Khytrov vs. TBA
10 rounds – Middleweight division

Argentina

Jelena Mrdjenovich vs. Edith Matthysse
10 rounds – Welterweight division (for WBC and WBA titles)

Antofagasta, Chile

Carolina Rodriguez vs. Tenkai Tsunami
10 rounds – Bantamweight division (for Rodriguez’s IBF title)

Namibia

Paulus Ambunda vs. Leandro Esperante
12 rounds – Junior featherweight division

New Zealand

Joseph Parker vs. Kyotaro Fujimoto
12 rounds – Heavyweight division

Jeff Horn vs. Viktor Plotnykov
12 rounds – Welterweight division

Hull, England

Luke Campbell vs. Tommy Coyle
12 rounds – Lightweight division

Brian Rose vs. Carson Jones
Junior middleweight division

Thursday, Aug. 6, 2015

Los Angeles (Fox Deportes)

Julian Ramirez vs. Hugo Partido
10 rounds – Featherweight division

Abraham Lopez vs. TBA
10 rounds – Featherweight division

Roy Tapia vs. TBA
8 rounds – Junior featherweight division

Friday, Aug. 7, 2015

Bangkok, Thailand

Pungluang Sor Singyu vs. Ryo Akaho
12 rounds – Bantamweight division (for WBO title)

Saturday, Aug. 8, 2015

Indio, Calif. (HBO Latino)

Randy Caballero (No. 8) vs. TBA
12 rounds – Bantamweight division (for Caballero’s IBF title)

Friday, Aug. 14, 2015

Newark, N.J. (Spike)

Antonio Tarver vs. Steve Cunningham
12 rounds – Heavyweight division

Marco Huck (No. 1) vs. Krzysztof Wlodarczyk (No. 4)
12 rounds – Cruiserweight division

Saturday, Aug. 22, 2015

Las Vegas

Badou Jack (No. 7) vs. George Groves (No. 3)
12 rounds – Super middleweight division (for Jack’s WBC title)

Saturday, Sept. 19, 2015

Limerick, Ireland

Andy Lee (No. 2) vs. Billy Joe Saunders (No. 5)
12 rounds – Middleweight division (for Lee’s WBO title)

Saturday, Sept. 12, 2015

Las Vegas

Floyd Mayweather Jr. (No. 1 P4P, C welterweight, C jr. middleweight) vs. TBA
12 rounds

Saturday, Sept. 26, 2015

U.K.

Callum Smith (No. 10) vs. Rocky Fielding
12 rounds – Super middleweight division

Saturday, Oct. 24, 2015

Dusseldorf, Germany (HBO)

Wladimir Klitschko (C)  vs. Tyson Fury (No. 3)
12 rounds – Heavyweight division (for Klitschko’s RING, WBA, WBO and IBF titles)