Boxing Schedule

Fighters currently rated by THE RING are linked to their divisions.

 

Friday, Jan. 30, 2015

Mashantucket, Conn. (ESPN2)

Karl Dargan vs. Tony Luis
10 rounds – Lightweight division

Russell Lamour vs. Thomas Falowo
8 rounds – Middleweight division

Keith Tapia vs. Jesse Oltmanns
8 rounds – Heavyweight division

Jeff Lacy vs. Sullivan Barrera
8 rounds – Light heavyweight division

 

Saturday, Jan. 31, 2015

London (Sky Sports)

Kevin Mitchell vs. Daniel Estrada (No. 8)
12 rounds – Lightweight division

John Ryder vs. Billi Godoy
10 rounds – Middleweight division

Tommy Martin vs. Ricky Boylan
10 rounds – Junior welterweight division

John Wayne Hibbert vs. Tyler Goodjohn
10 rounds – Junior welterweight division

Tuxtla Gutierrez, Mexico (TV Azteca)

Francisco Rodriguez Jr. vs. Jomar Fajardo
10 rounds – Junior flyweight division

Torun, Poland

Krzysztof Glowacki vs. Nuri Seferi
12 rounds – Cruiserweight division

Maciel, Argentina

Daniela Bermudez vs. Vanesa Taborda
10 rounds – Junior bantamweight division (for WBO title)

Philadelphia (GoFightLive.tv)

Prichard Colon vs. Hector Munoz
8 rounds – Junior middleweight division

 

Thursday, Feb. 5, 2015

Nakhon Sawan, Thailand

Wanheng Menayothin (No. 4) vs. Jeffrey Galero
12 rounds – Strawweight division (for Menayothin’s WBC title)

Costa Mesa, Calif.

Mike Perez vs. Darnell Wilson
8 rounds – Heavyweight division

Michael Hunter vs. Avery Gibson
8 rounds – Heavyweight division

 

Friday, Feb. 6, 2015

Biloxi, Miss.

Sergio Mora vs. Abraham Han
12 rounds – Middleweight division

Erickson Lubin vs. Rodolfo Quintanilla
8 rounds – Junior middleweight division

Domonique Dolton vs. Juan Carlos Rojas
8 rounds – Junior middleweight division

Steve Lovett vs. James Johnson
8 rounds – Cruiserweight division

 

Saturday, Feb. 7, 2015

Hidalgo, Texas (UniMas)

Ivan Najera vs. Robbie Cannon
8 rounds – Lightweight division

Casey Ramos vs. TBA
8 rounds – Junior lightweight division

Alex Saucedo vs. TBA
8 rounds – Welterweight division

Saul Rodriguez vs. Daniel Diaz
8 rounds – Lightweight division

Davao City, Philippines

Genesis Servania vs. Juan Hernandez
12 rounds – Junior featherweight division

Jason Pagara vs. Cesar Chavez
12 rounds – Junior welterweight division

Arthur Villanueva (No. 6) vs. Julio Cesar Miranda
10 rounds – Junior bantamweight division

Tokyo

Toshiyuki Igarashi vs. Efrain Perez
10 rounds – Junior bantamweight division

Guadalajara, Mexico

Daniel Sandoval vs. Grady Brewer
10 rounds – Junior middleweight division

Carlos Ramirez vs. Daulis Prescott
10 rounds – Featherweight division

Ferrara, Italy

Marcello Matano vs. Jussi Koivula
12 rounds – Junior middleweight division

Simona Galassi vs. Loredana Piazza
10 rounds – Flyweight division

Frederikshavn, Denmark

Micki Nielsen vs. Julio Cesar Dos Santos
10 rounds – Cruiserweight division

 

Monday, Feb. 9, 2015

Tokyo

Rikki Naito vs. Masayuki Ito
10 rounds – Junior lightweight division

 

Friday, Feb. 13, 2015

Louvroil, France

Karim Achour vs. Moez Fhima
10 rounds – Middleweight division

Swindon, England

Eamonn O’Okane vs. Frankie Borg
10 rounds – Middleweight division

Uncasville, Conn. (ESPN2)

Cleotis Pendarvis vs. Ricardo Pinell
6 rounds – Junior middleweight division

Brandon Adams vs. Alex Perez
6 rounds – Junior middleweight division

Stanyslav Skorokhod vs. Michael Moore
6 rounds – Junior middleweight division

Vito Gasparyan vs. Simeon Hardy
6 rounds – Junior middleweight division

 

Saturday, Feb. 14, 2015

Tepic, Mexico

David Sanchez vs. Juan Alberto Rosas
12 rounds – Junior bantamweight division

Blackpool, England (Sky Sports)

Brian Rose vs. Carson Jones
12 rounds – Junior middleweight division

Wolverhampton, England (BoxNation)

Stephen Ormond vs. Terry Flanagan
10 rounds – Lightweight division

Tommy Langford vs. Wayne Reed
10 rounds – Middleweight division

 

Sunday, Feb. 15, 2015

Angono, Philippines

Rio Hidaka vs. David Koswara
12 rounds – Heavyweight division

Takamori Akita vs. Desson Cag-ong
12 rounds – Junior welterweight division

Sonny Boy Jaro vs. Albert Alcoy
8 rounds – Junior bantamweight division

 

Wednesday, Feb. 18, 2015

Tokyo

Ryosuke Iwasa (No. 10) vs. Sergio Perales
10 rounds – Bantamweight division

 

Thursday, Feb. 19, 2015

Tokyo

Naoko Shibata vs. Saemi Hanagata
10 rounds – Junior flyweight division (for Shibata’s IBF title)

 

Friday, Feb. 20, 2015

Pittsburgh (Showtime)

Sammy Vasquez vs. Emmanuel Lartey
10 rounds – Welterweight division

Claudio Marrero vs. TBA
10 rounds – Featherweight division

Umberto Savigne vs. TBA
10 rounds – Light heavyweight division

Verona, N.Y. (ESPN2)

Donovan Dennis vs. Steve Vukosa
6 rounds – Heavyweight division

Razvan Cojanu vs. Ed Fountain
6 rounds – Heavyweight division

Andrey Fedosov vs. Nat Heaven
6 rounds – Heavyweight division

Mario Heredia vs. Lenroy Thomas
6 rounds – Heavyweight division

 

Saturday, Feb. 21, 2015

Monte Carlo (HBO)

Gennady Golovkin (No. 1) vs. Martin Murray (No. 6)
12 rounds – Middleweight division (for Golovkin’s WBA title)

Hekkie Budler (No. 1) vs. Jesus Silvestre
12 rounds – Strawweight division (for Budler’s WBA title)

Lee Haskins vs. Omar Lamiri
12 rounds – Bantamweight division

Hughie Fury vs. Andriy Rudenko
10 rounds – Heavyweight division

Berlin (Sky Sports 3)

Arthur Abraham (No. 2) vs. Paul Smith
12 rounds – Super middleweight division (for Abraham’s WBO title)

David Price vs. Irineu Beato Costa Junior
10 rounds – Heavyweight division

Budapest, Hungary

Tony Thompson vs. Odlanier Solis
12 rounds – Heavyweight division

 

Sunday, Feb. 22, 2015

Kunming, China

Qui Xiao Jun vs. Silvester Lopez
12 rounds – Junior featherweight division

Xiong Zhao Zhong (No. 9) vs. Hiroya Yamamoto
10 rounds – Strawweight division

 

Friday, Feb. 27, 2015

Indio, Calif. (Fox Sports 1)

Randy Caballero (No. 9) vs. Alberto Guevara
12 rounds – Bantamweight division (for Caballero’s IBF title)

Yunier Dorticos vs. Murat Gassiev
10 rounds – Cruiserweight division

Diego De La Hoya vs. Manuel Roman
8 rounds – Junior featherweight division

Taishan vs. Roy McCary
4 rounds – Heavyweight division

Huntington, N.Y. (ESPN2)

Cletus Seldin vs. Johnny Garcia
10 rounds – Junior welterweight division

Delvin Rodriguez vs. Eliezer Gonzalez
10 rounds – Junior middleweight division

Tokyo

Shingo Wake (No. 8) vs. Jimmy Paypa
12 rounds – Junior featherweight division

 

Saturday, Feb. 28, 2015

Belfast, Northern Ireland (ITV)

Carl Frampton (No. 1) vs. Chris Avalos (No. 5)
12 rounds – Junior featherweight division (for Frampton’s IBF title)

Jamie Conlan vs. Warlito Parrenas
10 rounds – Junior bantamweight division

London (BoxNation)

Tyson Fury (No. 3) vs. Christian Hammer
12 rounds – Heavyweight division

Dmitry Chudinov vs. Chris Eubank Jr.
12 rounds – Middleweight division

Liam Walsh vs. Joe Murray
12 rounds – Junior lightweight division

Lewis Pettitt vs. TBA
12 rounds – Junior featherweight division

Ahmet Patterson vs. Glenn Foot
10 rounds – Welterweight division

Frank Buglioni vs. Ivan Jukic
10 rounds – Super middleweight division

Tampa, Fla. (UniMas)

Felix Verdejo vs. Marco Antonio Lopez
8 rounds – Lightweight division

Julian Rodriguez vs. Raul Tovar
8 rounds – Junior welterweight division

East London, South Africa

Nkosinathi Joyi vs. Rey Loreto
12 rounds – Junior flyweight division

Porirua, New Zealand

Shannon O’Connell vs. Gentiane Lupi
10 rounds – Junior featherweight division

Bismarck, N.D.

Virgil Hill vs. Roger Cantrell
10 rounds – Cruiserweight division

 

Thursday, March 5, 2015

Tokyo

Satoshi Hosono vs. Rikiya Fukuhara
10 rounds – Featherweight division

 

Friday, March 6, 2015

Liverpool, England (BoxNation)

Zolani Tete (No. 5) vs. Paul Butler
12 rounds – Junior bantamweight division (for Tete’s IBF title)

James Dickens vs. Josh Wale
12 rounds – Junior featherweight division

Richar Abril (No. 3)vs. Derry Mathews
12 rounds – Lightweight division (for Abril’s WBA title)

Kevin Satchell vs. Luke Wilton
12 rounds – Flyweight division

 

Saturday, March 7, 2015

Las Vegas (NBC)

Keith Thurman (No. 7)  vs. Robert Guerrero (No. 8)
12 rounds – Welterweight division

Adrien Broner (No. 5) vs. John Molina
Junior welterweight division

Macau (HBO2)

Amnat Ruenroeng (No. 5) vs. Zou Shiming
12 rounds – Flyweight division (for Ruenroeng’s IBF title)

Glen Tapia vs. Daniel Dawson
10 rounds – Junior middleweight division

Andy Ruiz Jr. vs. TBA
10 rounds – Heavyweight division

Magdeburg, Germany

Christina Hammer vs. Kali Reis
10 rounds – Middleweight division (for Hammer’s WBO title)

Tokyo

Hiroki Okada vs. Hayato Hokazono
10 rounds – Junior welterweight division

Suyon Takayama vs. Nobuyuki Shindo
10 rounds – Welterweight division

Hull, England (Sky Sports)

Shayne Singleton vs. Sam Eggington
10 rounds – Welterweight division

Grantham, England

Callum Johnson vs. Joel McIntyre
10 rounds – Light heavyweight division

London

Adam Dingsdale vs. Michael Devine
10 rounds – Lightweight division

 

Thursday, March 12, 2015

San Antonio (HBO Latino)

Francisco Vargas vs. Will Tomlinson
12 rounds – Junior lightweight division

Antonio Orozco vs. Emmanuel Taylor
10 rounds – Junior welterweight division

Frankie Gomez vs. TBA
10 rounds – Junior welterweight division

 

Friday, March 13, 2015

Carson, Calif. (Spike TV)

Andre Berto vs. Josesito Lopez
10 rounds – Welterweight division

Shawn Porter vs. Roberto Garcia
10 rounds – Welterweight division

Tacoma, Wash. (Showtime)

Antoine Douglas vs. TBA
10 rounds – Middleweight division

 

Saturday, March 14, 2015

Montreal (HBO)

Sergey Kovalev (No. 1) vs. Jean Pascal (No. 3)
12 rounds – Light heavyweight division (for Kovalev’s IBF, WBO and WBA titles)

Steve Cunningham vs. Vyacheslav Glazkov
12 rounds – Light heavyweight division

Mikael Zewski vs. TBA
10 rounds – Welterweight division

Joel Diaz Jr. vs. Kevin Lavallee
8 rounds – Junior lightweight division

Widnes, England

Ovill McKenzie vs. Matty Askin
12 rounds – Cruiserweight division

Stuttgart, Germany

Erkan Teper vs. Johann Duhaupas
12 rounds – Heavyweight division

Saint Quentin en Yvelines, France

Hadillah Mohoumadi vs. Mariano Hilario
12 rounds – Super middleweight division

France

Igor Mikhalkin vs. Hakim Chioui
12 rounds – Light heavyweight division

 

Saturday, March 21, 2015

Rostock, Germany

Juergen Braehmer (No. 4) vs. Robin Krasniqi
12 rounds – Light heavyweight division

Kempton Park, South Africa

Thomas Oosthuizen vs. Ryno Liebenberg
12 rounds – Light heavyweight division

Richard Commey vs. Sipho Taliwe
Lightweight division

 

Thursday, March 26, 2015

Hialeah, Fla. (ESPN2)

Fredrick Lawson vs. Breidis Prescott
10 rounds – Welterweight division

Tokyo

Go Odaira vs. Yutaka Sowano
10 rounds – Strawweight division

Akio Shibata vs. Yasuyuki Akiyama
10 rounds – MIddleweight division

 

Saturday, March 28, 2015

Sheffield, England (Sky Sports)

Kell Brook (No. 2) vs. Jo Jo Dan
12 rounds – Welterweight division

Willie Limond vs. Chris Jenkins
12 rounds – Junior welterweight division

Gavin McDonnell vs. Alexander Egorov
12 rounds – Junior featherweight division

Adam Etches vs. Sergey Khomitsky
12 rounds – Middleweight division

 

Saturday, April 4, 2015

Montreal – not finalized

Adonis Stevenson (C) vs. TBA
12 rounds -Light heavyweight division

Artur Beterbiev vs. TBA
10 rounds – Light heavyweight division

Newcastle, England (Sky Sports)

Dave Ryan vs. Bradley Saunders
12 rounds – Junior welterweight division

Anthony Joshua vs. TBA
10 rounds – Heavyweight division

Travis Dickinson vs. TBA
10 rounds – Light heavyweight division

 

Saturday, April 11, 2015

TBA (NBC)

Danny Garcia (jr. welterweight champion) vs. Lamont Peterson (No. 2)
12 rounds – 143-pound catchweight

Viktor Postol (No. 7) vs. TBA
12 rounds – Junior welterweight division

Leeds, England

Josh Warrington vs. Dennis Tubieron
12 rounds – Featherweight division

Martin Ward vs. Maxi Hughes
10 rounds – Junior lightweight division

Nathan Cleverly vs. TBA
Light heavyweight division

 

Saturday, April 25, 2015

Brooklyn, N.Y. (HBO)

Wladimir Klitschko (C, No. 2 P4P) vs. Bryant Jennings (No. 5)
12 rounds – Heavyweight division (for Klitschko’s RING, IBF, WBA and WBO titles)

 

Saturday, May 2, 2015

San Antonio (HBO)

Canelo Alvarez (No. 1) vs. James Kirkland
12 rounds – Junior middleweight division