Boxing Fight Schedule

Fighters currently rated by THE RING are linked to their divisions.

 

Wednesday, July 23, 2014

Tokyo

Nihito Arakawa vs. Akihiro Kondo
10 rounds – Junior welterweight division

Yoshitaka Kato vs. Tsukasa Saito
10 rounds – Lightweight division

 

Friday, July 25, 2014

Verona, N.Y. (Showtime)

Antoine Douglas vs. Michel Soro
10 rounds – Middleweight division

Jerry Odom vs. Vilier Quinonez
8 rounds – Super middleweight division

Cecil McCalla vs. Oscar Godoy
8 rounds – Welterweight division

Wanzell Ellison vs. Tony Luis
8 rounds – Junior lightweight division

Indio, Calif. (Fox Sports 1)

Frankie Gomez vs. Vernon Paris
10 rounds – Junior welterweight division

Terrell Gausha vs. Ronnie Warrior
10 rounds – Middleweight division

Ivan Morales vs. Sergio Frias
10 rounds – Banramweight division

Chicago (ESPN2)

Roberto Garcia vs. Breidis Prescott
10 rounds – Welterweight division

Caleb Truax vs. Rogelio Medina
10 rounds – Middleweight division

Ontario, Calif.

Efrain Esquivias vs. Christopher Martin
10 rounds – Featherweight division

Nepi, Italy

Giovanni De Carolis vs. Geard Ajetovic
12 rounds – Super middleweight division

 

Saturday, July 26, 2014

New York (HBO)

Gennady Golovkin (No. 1) vs. Daniel Geale (No. 2)
12 rounds – Middleweight division (for Golovkin’s WBA title)

Bryant Jennings (No. 9) vs. Mike Perez (No. 10)
12 rounds – Heavyweight division

Ola Afolabi (No. 4) vs. Anthony Smith
12 rounds – Cruiserweight division

Glen Tapia vs. Salim Larbi
8 rounds – Junior middleweight division

Manchester, England

Billy Joe Saunders vs. Emanuele Blandamura
12 rounds – Middleweight division

Martin Gethin vs. Terry Flanagan
12 rounds – Lightweight division

Liam Smith vs. Jason Welborn
12 rounds – Junior middleweight division

Liam Williams vs. Ronnie Heffron
10 rounds – Junior middleweight division

Liam Walsh vs. Kevin Hooper
10 rounds – Lightweight division

Nathan Brough vs. Jack Catterall
10 rounds – Junior welterweight division

Chris Eubank Jr. vs. Ivan Jukic
10 rounds – Middleweight division

Eddie Chambers vs. Marcelo Nascimento
8 rounds – Heavyweight division

Dessau, Germany

Robert Stieglitz (No. 4) vs. Sergey Khomitsky
12 rounds – Super middleweight division (WBO eliminator)

Robin Krasniqi vs. Oleksandr Cherviak
12 rounds – Light heavyweight division

Dominic Boesel vs. Daniel Regi
12 rounds – Light heavyweight division

(F) Christina Hammer vs. Anne Sophie Mathis
10 rounds – Junior middleweight division (for WBO title)

Riga, Latvia

Roy Jones Jr. vs. Courtney Fry
12 rounds – Cruiserweight division

Joey Vegas vs. Mairis Briedis
12 rounds – Cruiserweight division

Ramon de la Cruz Sena vs. Aik Shakhnazaryan
12 rounds – Junior welterweight division

James Toney vs. Denis Bakhtov
10 rounds – Heavyweight division

Maxim Vlasov vs. Ruben Acosta
10 rounds – Super middleweight division

Washington, Pa.

Tommy Karpency vs. Dhafir Smith
10 rounds – Light heavyweight division

Jason Bergman vs. Justin Jones
10 rounds – Heavyweight division

 

Friday, Aug. 1, 2014

Wolverhampton, England

Leonard Bundu vs. Frankie Gavin
12 rounds – Welterweight division

Lucas Browne vs. Andriy Rudenko
12 rounds – Heavyweight division

Shelton, Wash. (ESPN2)

Thomas Williams Jr. vs. Gabriel Campillo
12 rounds – Light heavyweight division

Andre Dirrell vs. Renan St. Juste
10 rounds – Super middleweight division

Delgadillo, Colombia

Santander Silgado vs. Diego Sanabria
10 rounds – Cruiserweight division

Jose Miguel Torres vs. Alexander Brand
10 rounds – Super middleweight division

Luis Eduardo Flores vs. Walter Estrada
10 rounds – Lightweight division

Janer Gonzalez vs. Gabriel Martinez
10 rounds – Welterweight division

 

Saturday, Aug. 2, 2014

Atlantic City (HBO)

Sergey Kovalev (No. 2) vs. Blake Caparello
12 rounds – Light heavyweight division (for Kovalev’s WBO title)

Isaac Chilemba (No. 8) vs. Cory Cummings
10 rounds – Light heavyweight division

Las Vegas (HBO)

Brandon Rios vs. Diego Chaves
12 rounds – Welterweight division

Jessie Vargas (No. 8) vs. Anton Novikov
12 rounds – Junior welterweight division

Jessie Magdaleno vs. Carlos Rodriguez
8 rounds – Junior featherweight division

Jose Ramirez vs. Alfred Romero
8 rounds – Junior welterweight division

Cancun, Mexico

Sergio Thompson (No. 9) vs. Adones Aguelo
12 rounds – Junior lightweight division

Victor Terrazas (No. 5) vs. Jesus Rios
10 rounds – Junior featherweight division

Silverio Ortiz vs. Fernando Castaneda
 10 rounds – Welterweight division

Tokyo

(F) Naoko Shibata vs. Ana Arrazola
10 rounds – Junior flyweight division (for Shibata’s IBF title)

(F) Momo Koseki vs. Denise Castle
10 rounds – Atomweight division (for Koseki’s WBC title)

Tokyo

Ryo Akaho vs. Masaaki Serie
10 rounds – Bantamweight division

Daiki Kaneko vs. Cirilo Espino
10 rounds – Junior lightweight division

Agoncillo, Philippines

Ben McCulloch vs. Marlon Alta
12 rounds – Super middleweight division

JR Magboo vs. Virgil Puton
12 rounds – Junior featherweight division

Philipsburg, Sint Maarten

Denis Douglin vs. Eduardo Mercedes
10 rounds – Welterweight division

(F) Sonya Lamonakis vs. Carlette Ewell
10 rounds – Heavyweight division

Eberswalde, Germany

Rico Mueller vs. Rafal Jackiewicz
12 rounds – Welterweight division

 

Thursday, Aug. 7, 2014

Corpus Christi, Texas (Fox Sports 1)

Jerry Belmontes vs. Abner Cotto
10 rounds – Junior lightweight division

 

Friday, Aug. 8, 2014

Fallon, Nev. (ESPN2)

Willie Nelson (No. 7) vs. Luis Grajeda
10 rounds – Junior middleweight division

Norbert Nemesapati vs. Lennox Allen
8 rounds – Super middleweight division

Zhang Zhilei vs. Matt McKinney
 4 rounds – Heavyweight division

Pittsburgh

James Stevenson vs. Samuel Vasquez
12 rounds – Welterweight division

 

Saturday, Aug. 9, 2014

Brooklyn, N.Y. (Showtime)

Danny Garcia (C) vs. Rod Salka
12 rounds – Junior welterweight division (for Garcia’s RING, WBC and WBA titles)

Lamont Peterson (No. 2) vs. Edgar Santana
12 rounds – Junior welterweight division (for Peterson’s IBF title)

Danny Jacobs vs. Jarrod Fletcher
12 rounds – Middleweight division

Bethlehem, Pa. (NBC SportsNet)

Vyacheslav Glazkov (No. 6) vs. Derric Rossy
10 rounds – Heavyweight division

Vasily Lepikhin vs. Robert Berridge
10 rounds – Light heavyweight division

Monterrey, Mexico

Katsunari Takayama (No. 4) vs. Francisco Rodriguez (No. 6)
12 rounds – Straweight division (for Takayama’s IBF title)

Kempton Park, South Africa

Ryno Liebenberg vs. Denis Grachev
12 rounds – Light heavyweight division

Thabo Sonijica vs. Roli Gasca
12 rounds – Junior featherweight division

Sevastopol, Ukraine

Dmitry Chudinov vs. Mehdi Bouadla
12 rounds – Middleweight division

Ica, Peru

Nehomar Cermeno vs. Carlos Zambrano
12 rounds – Junior featherweight division

Santiago de Chile, Chile

(F) Carolina Rodriguez vs. Dayana Cordero
10 rounds – Bantamweight division

Walvis Bay, Namibia

Harry Simon vs. Geard Ajetovic
12 rounds – Light heavyweight division

 

Sunday, Aug. 10, 2014

Osaka, Japan

Takayuki Hosokawa vs. Yuki Nonaka
10 rounds – Junior middleweight division

 

Monday, Aug. 11, 2014

Tokyo

Keita Obara vs. Shinya Iwabuchi
12 rounds – Light heavyweight division

Yohei Tobe vs. Sho Ishida
10 rounds – Junior bantamweight division

 

Friday, Aug. 15, 2014

Santa Ynez, Calif. (ESPN2)

Rustam Nugaev vs. Denis Shafikov
10 rounds – Lightweight division

Jose Pedraza vs. TBA
10 rounds – Junior lightweight division

Nick Casal vs. Francisco Santana
8 rounds – Welterweight division

 

Saturday, Aug. 16, 2014

Carson, Calif. (Showtime)

Shawn Porter (No. 4) vs. Kell Brook (No. 5)
12 rounds – Welterweight division (for Porter’s IBF title)

Sakio Bika (No. 6) vs. Anthony Dirrell
12 rounds – Super middleweight division (for Bika’s WBC title)

Omar Figueroa (No. 7) vs. Daniel Estrada (No. 6)
12 rounds – Lightweight division

Erfurt, Germany

Yoan Pablo Hernandez (C) vs. Firat Arslan (No. 8)
12 rounds – Cruiserweight division (for Hernandez’s RING and IBF titles)

Antipolo City, Philippines

Denver Cuello (No. 3) vs. Tommy Seran
12 rounds – Strawweight division

 

Friday, Aug. 22, 2014

Temecula, Calif. (ESPN2)

Austin Trout vs. Daniel Dawson
10 rounds – Junior middleweight division

 

Saturday, Aug. 23, 2014

Chicago

Don George vs. Dyah Davis
12 rounds – Super middleweight division

Atlantic City

Mike Jones vs. Jaime Herrera
10 rounds – Welterweight division

 

Friday, Sept. 5, 2014

Tokyo

Akira Yaegashi (C) vs. Roman Gonzalez (No. 1, No. 9 P4P)
12 rounds – Flyweight division (for Yaegashi’s RING and WBC titles)

Naoya Inoue (No. 4) vs. Samartlek Kokietgym
12 rounds – Junior flyweight division (for Inoue’s WBC title)

 

Saturday, Sept. 6, 2014

Hamburg, Germany

Wladimir Klitschko (C, No. 3 P4P) vs. Kubrat Pulev (No. 1)
12 rounds – Heavyweight division (for Klitschko’s RING, IBF, WBA and WBO titles)

Belfast, Northern Ireland

Kiko Martinez (No. 3) vs. Carl Frampton (No. 1)
12 rounds – Junior featherweight division (for Martinez’s IBF title)

 

Saturday, Sept. 13, 2014

Las Vegas (Showtime PPV)

Floyd Mayweather Jr. (C jr. middleweight, C welterweight, No. 1 P4P) vs. Marcos Maidana  (No. 6)
12 rounds – Welterweight division (for Mayweather’s RING, WBC and WBA titles)

Leo Santa Cruz (No. 2) vs. TBA
12 rounds – Junior featherweight division (for Santa Cruz’s WBC title)

 

Saturday, Sept. 20, 2014

London

George Groves (No. 5) vs. Christopher Rebrasse
12 rounds – Super middleweight division

 

Saturday, Sept. 27, 2014

Kiel, Germany

Arthur Abraham (No. 3) vs. Paul Smith
12 rounds – Super middleweight division (for Abraham’s WBO title)

 

Tuesday, Sept. 30, 2014

Santa Monica, Calif.

Hassan N’Dam N’Jikam (No. 10) vs. Curtis Stevens
12 rounds – Middleweight division

 

Friday, Oct. 10, 2014

Calais, France

Roman Jacob vs. Devis Boschiero
12 rounds – Junior lightweight division

 

Saturday, Oct. 11, 2014

London

Lee Selby (No. 9) vs. Joel Brunker
12 rounds – Featherweight division

James DeGale (No. 7) vs. TBA
Super middleweight division

Anthony Joshua vs. Michael Sprott
Heavyweight division

 

Saturday, Oct. 25, 2014

Monte Carlo

Martin Murray (No. 9) vs. Domenico Spada
12 rounds – Middleweight division

 

Saturday, Nov. 22, 2014

Macau (HBO PPV)

Manny Pacquiao (No. 1, No. 4 P4P) vs. Chris Algieri
12 rounds – Welterweight division (for Pacquiao’s WBO title)